Anatomia burgera

Anatomia burgera

Soczyste mięso podawane w dwóch częściach chrupiącej bułki z dodatkiem warzyw i sosów - tak wygląda, znany na całym świecie, klasyczny burger. To powszechnie lubiane danie króluje w kartach wielu restauracji. Czas przyjrzeć się z bliska, co kryje jego wnętrze.

Co ma tatar do burgera?

Większości osób burger kojarzy się z klasyką kuchni amerykańskiej. Cóż, Amerykanie przyczynili się do jego popularyzacji, ale podstawa burgera, czyli mięso, wywodzi się z kultury tatarskiej. Na przełomie XIII i XIV wieku tamtejsi żołnierze poruszali się przede wszystkim konno. Podczas długich wypraw posilali się w trakcie jazdy, bez zatrzymywania się, więc żywność musieli mieć przy sobie. Najwygodniej było ją trzymać pod siodłem. Po kilkunastu godzinach jazdy mięso, przechowywane w ten sposób, było doskonale ubite i, dzięki temu, o wiele smaczniejsze. To przypadkowe odkrycie dało początek befsztykowi tatarskiemu, zwanemu potocznie tatarem, który w formie smażonej jest najważniejszą częścią burgera.

Natomiast burger w znanej dziś postaci pochodzi z Europy, a dokładniej z Hamburga. To właśnie w tym mieście w XIX wieku popularną przekąską stała się bułka z nadzieniem z mielonego mięsa wołowego, nazywana "Hamburger Rundstück".

W tym okresie większość Europejczyków podróżujących do Ameryki swoją drogę rozpoczynała w Hamburgu, gdzie znajdował się jeden z największych portów. Statki z Hamburga docierały do Nowego Jorku. To właśnie tam pierwsze amerykańskie restauracje zaczęły serwować steki w stylu hamburskim, aby przyciągnąć ofertą marynarzy z Niemiec. Jednak "Hamburg steak" zdobywał coraz większą popularność nie tylko w portowych restauracjach.

Burgerowe wnętrzności, czyli soczyste mięso lub jego roślinna alternatywa

Burgery mogą być przygotowane z różnych rodzajów mięsa lub jego alternatyw, w zależności od preferencji żywieniowych. Pierwszym wyborem jest zazwyczaj wołowina. To tradycyjny składnik burgerów, szeroko stosowany ze względu na soczyste mięso. Kolejną opcją jest wieprzowina. Może być używana samodzielnie lub w połączeniu z innymi rodzajami mięsa.

Mięso drobiowe, takie jak kurczak czy indyk, również może być wykorzystywane do przygotowywania burgerów. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy preferują mięso o niższej zawartości tłuszczu. Natomiast jagnięcina to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych burgerów. Ma intensywny smak i może Twój burger będzie inny, niż wymienione wcześniej. Z kolei miłośników owoców morza z pewnością zachwyci burger rybny. Często wykorzystuje się ryby takie jak: łosoś, tuńczyk czy dorsz. Obok tego, istnieje także wiele roślinnych alternatyw mięsa. Można je wykorzystać, przygotowując burgery z fasoli, soczewicy, grzybów, tofu czy seitanu. To doskonałe opcje dla wegetarian i wegan.

Konstrukcja burgera, czyli bułki, warzywa i sosy

Restauracje serwujące burgery próbują nadążać za panującą obecnie modą na zdrowy tryb życia, proponując swoim gościom burgery z pieczywem żytnim, pełnoziarnistym, orkiszowym itp. Cóż, gdy ktoś liczy kalorie, nie powinien raczej sięgać po burgery. Jednak, jeśli szukasz zdrowszego wariantu tego dania, bułki pełnoziarniste mogą być doskonałym wyborem. Są bogate w błonnik i składniki odżywcze, a jednocześnie pozostają smaczne i sycące.

Bułki pszenne to najbardziej oczywisty wybór. Są miękkie, delikatne oraz posiadają subtelny smak, który dobrze komponuje się z różnymi rodzajami burgerów. Mile widziane są także bułki lekko posypane sezamem albo makiem, koniecznie delikatnie podpieczone na grillu, zyskując wyjątkową chrupkość. Dla osób z nietolerancją glutenu dostępne są bułki bezglutenowe. Warto szukać ich wśród produktów z bezglutenowych mąk, które zachowują odpowiednią konsystencję i smak. Ciekawą opcją są bułki z ziemniaków, miękkie, delikatne, o słodkawym smaku. Są idealne do burgerów, które zawierają intensywnie przyprawione mięso.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<