Basen hotelowy

Basen hotelowy

W udanym wypoczynku szczególną rolę odgrywają udogodnienia. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie baseny, zarówno te małe, jak i profesjonalne kompleksy SPA. O co zadbać, oferując gościom strefę wodną?

Udany wypoczynek to wynik wielu różnych kryteriów. Goście, poza skorzystaniem z usługi noclegowej, szukają udogodnień i możliwości, które urozmaicą im wolny czas. Ponadto wybierając się na urlop, oczekujemy nie tylko odpoczynku, ale i spędzenia czasu w przyjemnej atmosferze. Strefa basenowa umożliwia zarówno jedno, jak i drugie, a dodatkową zaletą jest możliwość ochłodzenia się.

Jednak należy mieć świadomość, że organizacja basenu dla gości, również takiego ogrodowego, wiąże się z procedurami i obowiązkami, które trzeba spełnić. O czym warto pamiętać?

Jak wskazuje portal Nocowanie.pl, udostępnienie każdego basenu (znajdującego się w strefie SPA czy mniejszego w ogrodzie przy obiekcie noclegowym) związane jest z szeregiem procedur, które musisz spełnić. Dobrze zrozumieć, czym jest pływalnia w świetle prawa. Jak przypomina Nocowanie.pl, określa to Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób pływających, kąpiących się  lub uprawiających sport czy rekreację na obszarach wodnych.

W jej rozumieniu pływalnia to każdy obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną nieckę basenową, z trwałym brzegiem i dnem, wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie i natryski.

Warto zatem pamiętać, że basen rekreacyjny, jacuzzi, czy basen dla dzieci jest przez ustawodawcę kwalifikowany właśnie jako pływalnia. Tym samym, chcąc otworzyć strefę basenową, konieczne jest zarówno oznakowanie, wyposażenie, jak i zapewnienie opieki ratowniczej na tych obiektach. Będzie to wyposażenie basenu w podstawowe akcesoria do oczyszczania wody oraz niecki, a także dopasowanie wielkości oraz charakteru pływalni do potrzeb konkretnej grupy gości - inaczej wygląda sytuacja, jeśli chcesz otworzyć profesjonalną pływalnię rekreacyjną, a inaczej jeśli basen ma być przeznaczony np. dla rodzin z dziećmi. W przypadku kąpieliska, pływalni oraz innych obiektów dysponujących nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m konieczne jest wytyczenie stref dla umiejących i nieumiejących pływać, w tym wydzielenie brodzika dla dzieci, zapewnienie stałej kontroli wyznaczonego obszaru wodnego przez ratowników wodnych oraz utworzenie stanowiska do obserwacji wyznaczonego obszaru wodnego.

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na profesjonalny basen, a mimo to chcesz zapewnić dodatkową rozrywkę gościom, to istnieje możliwość zorganizowania basenu ogrodowego. Jednak ten proces również wiąże się z działaniami, które należy podjąć.

Choć przepisy dotyczące postawienia budowy basenu rozporowego bądź stelażowego nie są jednoznacznie określone, to sugestią może być prawo dotyczące budowy basenu przydomowego. Jak zaznacza portal Nocowanie.pl, według prawa na basen powyżej 50 m2 będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

Konieczne w takim przypadku będzie złożenie specjalnego wniosku w Starostwie Powiatowym o wydanie pozwolenia na budowę tego typu basenu. Do wniosku należy również dołączyć 4 egzemplarze projektu budowlanego oraz dowód na posiadanie praw własności do nieruchomości, na której ma powstać. Projekt basenu, który zamierzasz wybudować, musi być wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Jeżeli uzyskasz pozwolenie, to możesz przystąpić do prac.

Z kolei w przypadku basenów poniżej 50 m2 wystarczy zgłosić zamiar budowy do Starostwa Powiatowego. W zgłoszeniu określa się termin rozpoczęcia prac, zakres robót, musisz również przedstawić szkice i rysunki ukazujące umiejscowienie basenu na działce.

Źródło: Nocowanie.pl