Co dalej z systemem kaucyjnym?

Co dalej z systemem kaucyjnym?

System kaucyjny to temat, który od dawna wzbudza emocje. Obecnie branża zastanawia się czy istnieją realne możliwości, żeby go zbudować na podstawie obowiązującej ustawy.

 Jak donosi serwis portalspozywczy.pl, Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, jasno zaznacza, że aktualnie nie ma możliwości, by na bazie ustawy, którą mamy powstał ogólnopolski, powszechny system kaucyjny.

Jakie są główne postulaty branży napojowej związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce? Główny postulat to bezpieczeństwo zarówno dostawców, branży napojów, jak i konsumentów, czyli zapewnienie gwarancji, że każdy konsument odzyska swoją kaucję oraz nie spowoduje bankructw ze względu na możliwe oszustwa na butelkach.

Wspólne postulaty dotyczące poprawek w ustawie o systemie kaucyjnym zgłaszane były przez Polską Federację Producentów Żywności, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federację Przedsiębiorców Polskich, Krajową Izbę Gospodarczą "Przemysł Rozlewniczy" oraz Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

Jak informuje Andrzej Gantner, dwa z pięciu zgłaszanych postulatów uzyskały pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Pierwszy z nich dotyczy wyłączenie kaucji za opakowania z opodatkowania VAT, natomiast drugi to podążanie kaucji za produktem w całym łańcuchu sprzedaży, aby zapobiec defraudacjom. W takim przypadku systemem kaucyjnym zostanie objęty także sektor HoReCa.

Dyrektor PFPŻ zauważa również, że postulat przesunięcia o rok obowiązku zbiórki opakowań wyłącznie przez system kaucyjny nie uzyskał pozytywnej rekomendacji ze względu na konieczność uzyskania zgody na koncentrację. A to może potrwać nawet pół roku. Co oznacza, że ten warunek dyskryminuje firmy napojowe w możliwości utworzenia własnego operatora i uruchomienia systemu od 1 stycznia 2025 roku.