Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Do tej pory badania przekonywały, że tak. Jak jest obecnie? Zdaniem irlandzkiej badaczki doszło do poważnych błędów metodologicznych w badaniach opisujących zalety diety wegańskiej.

Naukowcy i dietetycy od lat argumentują, że warto przestawić się z diety zdominowanej przez produkty pochodzenia zwierzęcego na dietę roślinną. Tymczasem z najnowszych analiz wynika, że badania wykazujące zalety diety wegańskiej zawierają poważne błędy metodologiczne.

W ostatnim czasie powstało mnóstwo publikacji poświęconych zdrowiu i ekologii, w których autorzy wskazują zalety diety wegańskiej i wegetariańskiej. Podkreślają w artykułach, że wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim czerwonego mięsa i nabiału, ma korzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na środowisko.

Na światło dzienne wyszły nowe fakty. A wszystko za sprawą profesor kardiochirurgii Alice Stanton z Royal College of Surgeons w Dublinie, która poddała w wątpliwość wszystkie wcześniejsze założenia w, opublikowanym na łamach Nature, raporcie "Unacceptable use of substandard metrics in policy decisions which mandate large reductions in animal-source foods". Badaczka przeanalizowała raporty najbardziej wpływowych organizacji i instytutów działających na rzecz zdrowia i ekologii, które cytują ONZ, WHO czy Komisja Europejska.

Ponadto przeanalizowała publikacje założonej przez fundację Melindy i Billa Gatesów organizacji Global Burden of Disease Risk Factors Collaborators, a także popularnych czasopism "Lancet", "Planet" i "Health". Zwróciła uwagę, że publikacje te są obarczone nieakceptowalnymi błędami. Wątpliwości budzi nie tylko jakość i przejrzystość danych, ale i słuszność założeń autorów tych raportów, a także modele statystyczne, którymi się posługiwali.

Badaczka zauważyła m.in., że autorzy tych raportów pomijają fakt, że białka i mikroelementy pochodzenia zwierzęcego są łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm w porównaniu z tymi pochodzenia roślinnego. Co więcej, mimo że autorzy mają świadomość ograniczeń swoich metod badawczych, nie nanieśli w nich odpowiednich poprawek. Badaczka, w obliczu zmian klimatycznych i kryzysu bioróżnorodności, zaznacza potrzebę równego dostępu do zdrowego jedzenia, a także zrównoważonej produkcji żywności.