
Ergonomia za barem - na co zwrócić uwagę?
Bar barowi nierówny. Niektóre powstają przy ograniczonym budżecie, inne nie były modernizowane od lat, a jeszcze inne są nowoczesne i wyposażone w najnowszy sprzęt i technologie. Jak zaprojektować funkcjonalną przestrzeń barową?
Nowy bar może zostać zaprojektowany przez niedoświadczonego restauratora czy barmana. To stały problem w naszej branży, gdy angażowani są nieodpowiedni ludzie bez pełnego zrozumienia działania restauracji lub baru. Taka przestrzeń może wyglądać pięknie, ale raczej nie będzie tak funkcjonalna jak w przypadku projektu wykonanego przez profesjonalistę.
Wyposażenie baru może różnić się w zależności od rodzaju lokalu i budżetu, tak więc potrzeby baru klubowego, baru koktajlowego lub restauracyjnego są inne. Nawet tak powszechne sprzęty jak kostkarka, zmywarka do szkła lub lodówka mogą drastycznie wpłynąć na wydajność, jakość i styl pracy. Skupmy się na ważnych, według mnie, czynnikach wpływających na funkcjonalność baru.
Magazyny i strefa dostaw
Tu należy skupić się na odpowiedniej ilości miejsca zarówno do przechowywania asortymentu, jak i do jego przyjmowania. Dobry projekt przysłuży się zachowaniu porządku, a odpowiednio dobrana ilość i wielkość regałów pozwoli na segregację oraz opis towarów, co zapewnia możliwość lepszej kontroli nad stanami magazynów. Kolejnym ważnym aspektem jest świeżość produktów, czyli dbałość o warunki przechowywania, zapewnienie właściwej temperatury, w tym odpowiednio wentylowanych pomieszczeń czy chłodni, mroźni, lodówek lub zamrażarek. Zbyt mała przestrzeń magazynowa spowoduje nieład na barze głównym, który odbije się na ergonomii pracy lokalu.
Back bar
Skryte przed wzrokiem naszych gości miejsce na podręczny zapas wszystkiego, co trzeba uzupełnić na barze głównym podczas serwisu, zaczynając od drobnych rzeczy, takich jak rurki do koktajli czy ręcznik papierowy, po podręczny zapas alkoholi czy schłodzonych napoi, kończąc na szkle.
Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrym pomysłem będzie stworzenie wydzielonej powierzchni do przygotowania barowych półproduktów. Blaty robocze z materiału przystosowanego do wykonywanej pracy, na przykład ze stali nierdzewnej, z wydzieloną strefą brudną i czystą, wyposażoną, w zależności od potrzeb, w urządzenia do gotowania sous-vide, indukcję, blender, patelnie, rondle, garnki, a także lodówki i zamrażarki do przechowywania półproduktów czy szkła.
Bar główny
Serce naszego lokalu. Sztuką podczas jego planowania jest zapewnienie pracownikom i gościom możliwości płynnego i wydajnego poruszania się. Obsługa będzie spowolniona, jeśli przejścia będą zbyt zatłoczone, dlatego należy tak zaprojektować przestrzeń, aby umożliwić swobodny przepływ ruchu. Musimy przewidzieć m.in. miejsca siedzące przy barze, miejsce na odbiór napojów, strefę brudną na czyszczenie szkła oraz dostęp do miejsc przechowywania.
CAŁY ARTYKUŁ <KLIKNIJ TUTAJ>