Fenomen wina gruzińskiego w Polsce

Fenomen wina gruzińskiego w Polsce

W pierwszym kwartale 2024 roku eksport win z Gruzji do Polski wzrósł o ponad 20 proc. Według danych National Wine Agency of Georgia (LEPL) w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2024 roku do Polski przyjechało ponad półtora miliona litrów wina z Gruzji. W 2023 roku Gruzja wyeksportowała wino do 65 krajów i umocniła swoją pozycję na strategicznych rynkach, spośród których Polska jest liderem.

National Wine Agency of Georgia liczy na ożywienie po pełnym wyzwań 2023 roku. Analiza pierwszych trzech miesięcy 2024 roku wskazuje na przyspieszenie. Porównując kwartał do kwartału, wartość wina wyeksportowanego do Polski wzrosła o 22 proc., a ilość o 26 proc..

Wiele wskazuje, że to dopiero początek, ponieważ National Wine Agency of Georgia, realizuje programy komunikacyjne oraz misje biznesowe. Zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych i Azji budowane są eksperckie partnerstwa i projekty adresowane do branży biznesowej, sommelierów, jak i miłośników wina. Polska odgrywa tu kluczową rolę, jako strategiczny rynek eksportowy dla wina z Gruzji.

Gruzja uruchomiła nowe rynki eksportowe w 2010 roku, a kilka lat później słynna gruzińska metoda produkcji wina w qvevri o 8000-letniej tradycji została uznana jako część niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości i znalazła się na liście UNESCO. To wszystko przełożyło się na wzmożoną wymianę handlową także z Polską. Z badań przeprowadzonych przez instytut SW Research na zlecenie National Wine Agency of Georgia w 2022[1], wynika, że blisko połowa osób deklarujących spożycie wina próbowała już wina gruzińskiego i zdecydowana większość tej grupy (89 proc.) je polubiła.

- Jeden z najpopularniejszych obecnie trendów win naturalnych i tzw. bursztynowych ma swoje początki w Gruzji, gdzie do fermentacji używa się qvevri - glinianych naczyń, które dla utrzymania stałej i niskiej temperatury są zakopywane w ziemi. Połączenie tej tradycji z nowoczesnym myśleniem o produkcji wina to znak rozpoznawczy win gruzińskich. W Polsce, od lat czerwone, półsłodkie wina gruzińskie mają swoich miłośników, ale wytrawne odmiany z każdym rokiem zyskują kolejnych wielbicieli - komentuje Tamta Kvelaidze, szefowa departamentu marketingu i PR LEPL National Wine Agency.

W 2024 roku polscy odbiorcy mogą liczyć na kilka unikalnych spotkań polskiej branży winiarskiej z winną kulturą Gruzji. Między innymi podczas Mistrzostw Polski Sommelierów, których partnerem jest National Wine Agency of Georgia pod koniec maja i podczas Georgian Wine Grand Tasting 2024 w czerwcu. Grand Tasting to szczególne wydarzenie skierowane do profesjonalistów z branży winiarskiej, importerów, sommelierów i mediów branżowych , podczas którego będzie można nie tylko zapoznać się z przekrojową ofertą gruzińskich winiarni dla polskiego rynku, osobiście poznać producentów z Gruzji, ale także wziąć udział w masterclassach i sesjach networkingowych.


[1]  Badanie na reprezentatywnej grupie przez SW Research w marcu 2022 roku. W ramach badania przeprowadzono 1005 ankiet z próbą Polek i Polaków deklarujących spożycie wina przynajmniej od czasu do czasu.