Gęsina na św. Marcina 2024
Od 8 listopada do 1 grudnia 2024 roku potrwa XV edycja slowfoodowej akcji Gęsina na św. Marcina. W tegorocznej odsłonie wydarzenia weźmie udział ponad 60 restauracji z całej Polski. Gęsina zagości na talerzu w formie przystawki, pierwszego i drugiego dania, a nawet deseru!
W tegorocznej edycji akcji Gęsina na św. Marcina wezmą udział szefowie kuchni i restauracje, w tym: Łukasz Rakowski (Hotel Żubrówka - Białowieża), Mateusz Suliga (Bistro The Hours - Kraków), Przemysław Samul (Le Braci - Warszawa), Karol Górka (Drukarnia Smaku Cristina - Zakopane), Łukasz Federowicz (Stary Dom - Warszawa) oraz Dawid Klimaniec (Złoty Groń - Istebna).
- Gęsina stała się oczywistym wyborem dla smakoszy zwłaszcza w okresie listopada i grudnia. Spożycie jej na przestrzeni trwania naszej akcji, czyli w ciągu 15 lat, wzrosło 20-krotnie - z 17 gramów do około 300 gramów. Również gdy chodzi o eksport polskiej gęsiny, to spośród 8 milionów sztuk gęsi hodowanych w Polsce (około 22000 ton), już nie tylko Niemcy i Francja się liczą, bowiem dołączył do tych krajów Hongkong. Ceny gęsiny również na naszym rodzimym rynku ustabilizowały się i tak za jeden kilogram tuszki gęsi trzeba zapłacić około 30-40 zł, czyli cała tuszka o wadze 4-5 kg jest już wydatkiem między 120-200 zł, zaś pierś i noga gęsia, to koszt około 60-70 zł/kg - mówi Jacek Szklarek, pomysłodawca akcji Gęsina na św. Marcina.
W programie nie zabraknie festynów, które odbędą się w Folwarku Kamyk pod Częstochową, w skansenie w Swołowie na Pomorzu, a także na Lubelszczyźnie w Puchaczowie.Ponadto odbędą się kolacje tematyczne w Restauracji Four w Krakowie, w Hotelu Złoty Groń w Istebnej z udziałem Przemysława Klimy z restauracji Bottiglieria 1881) czy też w pensjonacie Dwór Zaścianek na Podlasiu.
Jak co roku zorganizowany będzie konkurs na najlepsze danie z gęsiny. Zawody odbędą się poprzez głosowanie na przepis wybrany przez szefów kuchni z restauracji biorących udział w akcji.
Od kilku lat gęsinie towarzyszy również Wino Świętomarcińskie, które na potrzeby akcji przygotowała Winnica Turnau.
- Zrodziło się ono z gron zebranych we wrześniu tego roku z odmiany pinot noir, czyli odmiany czerwonej, jednak winifikowanej na biało (tzw. blanc de noirs), czyli bez maceracji ze skórkami winogron. Po 3 tygodniach fermentacji powstało młode wino, będące odbiciem wyjątkowej pogody ostatnich kilku miesięcy. W aromacie znajdziemy nuty jabłek, mięty i soczystej gruszki. Usta są krągłe i bardzo owocowe, pełne akcentów dojrzałych gruszek i jabłek. Doskonale pasuje do drobiu. Wypróbujcie je na przykład do gęsiny nadziewanej jabłkami - informuje Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy.
Więcej informacji na temat tegorocznej akcji można znaleźć na stronie: www.gesina.pl.