Historia zbiorów buraka cukrowego tworzy się na naszych oczach - jest nowy rekord
Na terenie gospodarstwa rolnego Państwa Justyny i Przemysława Galas, w dniu 28 października 2023 r., w asyście sędziego z Biura Rekordów, został ustanowiony nowy Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego. Plon, jaki osiągnęło gospodarstwo wynosi 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Tak imponujący wynik był możliwy dzięki indywidualnie dobranej technologii w ramach programu "Idę po Rekord" prowadzonego przez Grupę Chemirol.
Końcówka października w miejscowości Łagwy w woj. wielkopolskim upłynęła pod znakiem zbiorów buraka cukrowego. Wykopany plon był transportowany do Cukrowni w Opalenicy, gdzie następowało ważenie i pomiar zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni w dniu 28.10.2023 r, to 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7%. Przypomnijmy, że dotychczasowy Rekord Polski wynosił 112,11 t/ha i również został osiągnięty u klienta firmy Chemirol. Zatem, aby wyniki były porównywalne, tegoroczny plon został przeliczony na polaryzację 16%, co dało wartość 137,25 t/ha, tym samym został pobity rekord z minionego roku. Podczas zbiorów oraz logistyki buraków do cukrowni obecny był niezależny sędzia z Biura Rekordów, który potwierdził wynik.
Tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były wymagające. Marzec 2023 r. obfitował w opady deszczu oraz niskie temperatury, co przyczyniło się do późniejszych zasiewów. Należy szczególnie uwzględnić fakt, że w tym sezonie na terenie całego kraju występowała duża presja chwościka buraka. W przypadku gospodarstwa rolnego Państwa Galas, którzy od lat współpracują z Grupą Chemirol, zaowocowało przystąpienie do programu "Idę po Rekord". Presję chorób i szkodników udało się opanować, a zdrowotność roślin wspomóc dzięki technologii prowadzenia uprawy dostarczonej właśnie w ramach doradczego programu. Uzyskane wyniki są potwierdzeniem skuteczności zarówno ochrony, jak i odżywienia roślin rekomendowanego przez ekspertów z Grupy Chemirol.