Koniec wczasów all inclusive?

Koniec wczasów all inclusive?

Tureccy hotelarze zapowiadają spore zmiany. Jak podkreślają, wakacje typu all inclusive przyczyniają się do ogromnego marnotrawstwa żywności. Apelują o wprowadzenie regulacji w tym zakresie.

Wypoczynek all inclusive, choć niezwykle popularny, ma drugie, nieco mniej pozytywne oblicze. Nie każdy wykupujący tego typu wakacje zdaje sobie sprawę z faktu, ile ton rocznie jedzenia marnowanego jest przez hotelowych gości. Problem ten zauważyli m.in. tureccy hotelarze, którzy zaapelowali o wprowadzenie nowych regulacji.

Głos w sprawie postanowił zabrać Hakan Saatçio?lu, prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli (Professional Hotel Managers Association - POYD) . Jak zaznacza National Geographic, w rozmowie z serwisem turkiyetravelnews.com podkreślił, że ?all inclusive jest sprzeczne ze zrównoważonym rozwojem?. Dlatego branża powinna na nowo zdefiniować koncepcję systemu, w którym wczasowicze mogą liczyć na dostęp do szerokiej gamy posiłków, dostępnych przez cały dzień. 

- Marnowanie żywności i napojów pozostawionych na stołach stoi w sprzeczności ze zrównoważonym rozwojem. Uważam, że jeśli nie zrewidujemy i nie zdefiniujemy na nowo zasad all inclusive, w nadchodzących latach nie będziemy w stanie utrzymać naszej pozycji wśród świadomych europejskich społeczeństw - zaznacza prezes POYD. 

I dodaje: - W Turcji są hotele, które stale ulepszają ten system. Nadszedł jednak czas, aby hotelarze wspólnie ustalili nową strategię, biorąc pod uwagę zarówno reguły all inclusive, jak i zasady zrównoważonego rozwoju, jednocześnie promując tę koncepcję na rynku krajowym i międzynarodowym. 

Planowanych zmian nie odczują główni zainteresowani. Hakan Saatçio?lu przekonuje, że celem nowej formuły wyżywienia w hotelach nie jest obniżenie poziomu oferowanych usług, a jedynie uświadomienie turystom, jak ogromne ilości jedzenia marnujemy. - Stworzenie nowej strategii w zakresie all inclusive nie oznacza pogorszenia jakości czy zmniejszenia różnorodności produktów. Celem jest podnoszenie świadomości i uwrażliwianie na kwestie marnotrawstwa - mówi Saatçio?lu. 

Jak przypomina National Geographic, Turcja znajduje się w światowej czołówce państw marnujących żywność. Według danych ONZ z 2021 roku, przeciętny Turek w ciągu roku wyrzuca aż 93 kg przetworzonej żywności, co w skali kraju przekłada się na 7,7 miliona ton zmarnowanego jedzenia rocznie. 

Źródło: National Geographic