Konkurs Wino na medal 2024

Konkurs Wino na medal 2024

Oto wyniki. 6 złotych, 49 srebrnych i 147 medali przyznali jurorzy w 6. edycji konkursu Wino na Medal. Producenci i importerzy win obecnych na polskim rynku przysłali w tym roku do oceny 300 produktów.

Złoto trafia w tym roku do win z Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Francji oraz USA. Najwyższe wyróżnienia zdobyły:

Finca Luzon Crianza, importer: Ambra Brands

Blandy's Madeira Duke of Clarence, importer: Dom Wina

Cotto Reserva, importer: Quinta do Côtto Vinhos Unipessoal

Kloster Eberbach Riesling Trocken, importer: Food and Wine

Gosset Extra Brut, importer: Ambra Brands

Apothic Dark, importer: CEDC

Warto przy tym zwrócić uwagę, że wśród najwyżej ocenionych produktów znalazło się amerykańskie wino dostępne popularnych sklepach sieciowych.    

W tym roku komisja konkursowa Stowarzyszenia Sommelierów Polskich powiększyła liczbę kategorii o wina odalkoholizowane oraz produkty o obniżonej zawartości alkoholu. W ramach nowej kategorii zgłoszonych zostało 25 win nadesłanych przez 10 importerów.

 Dość licznie reprezentowane były w konkursie polskie winnice. Próbki nadesłało na konkurs kilkunastu producentów, a medale zdobyło aż 26 polskich win.

- Oceny jurorów były bardzo wyrównane. Debiut nowej kategorii win odalkoholizowanych i o obniżonej zawartości alkoholu uważam za udany, bo spośród 25 zgłoszonych produktów  nagrodziliśmy co czwarty z nich - mówi Grzegorz Jach, dyrektor konkursu. - Cieszy nas oczywiście, że każdego roku do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej win, bo medalowa naklejka na butelce wyróżnia się spośród innych oznaczeń ze względu na jej lokalny charakter - dodaje.

Jego zdaniem dla importerów medal w konkursie to jedyna szansa, żeby zwrócić uwagę na swój produkt przez rekomendację polskich ekspertów.

Degustacja jury odbyła się 17 maja.Nadesłane na konkurs butelki oceniane były w skali 100-punktowej metodą tzw. degustacji w ciemno. W komisji konkursowej znaleźli się głównie sommelierzy - członkowie SSP, ale także niezależni eksperci winiarscy. Degustowali w składzie: Andrzej Śmigielski - przewodniczący jury, Łukasz Górski, Aleksandra Jeż, Markiyan Zinkievych, Beata Gołębiewska, Jerzy Kruk, Bartosz Nowakowski, Ewa Relidzyńska, Wojciech Gogolinski, Wojciech Starzycki, Anna Smolec i Adriana Harandzova.