Konkurs WINOPL - wyniki

Konkurs WINOPL - wyniki

Kolejna odsłona konkursu, podczas którego nagrodzono polskie wina została rozstrzygnięta. Które wina okazały się najlepsze, zyskując medale?

Konkurs WINOPL został rozegrany w sześciu kategoriach: wina spokojne białe: wytrawne, półwytrawne i półsłodkie, wina spokojne różowe: wytrawne, półwytrawne i półsłodkie, wina spokojne czerwone: wytrawne, półwytrawne i półsłodkie, wina musujące: wytrawne, półwytrawne i półsłodkie, wina spokojne białe słodkie - cukier powyżej 45g/l oraz wina specjalne: pomarańczowe, wzmacniane i inne.

Kto został laureatem złotych, srebrnych oraz brązowych medali? Liczba nadesłanych na konkurs 554 win sprawiła, że skład jury powiększono do 20 osób. Wina oceniali m.in. sommelierzy, influencerzy i przedstawiciele mediów zawodowo zajmujących się winiarstwem. Na nadesłane wina spojrzano z szerokiej perspektywy.

W kategorii win spokojnych białych (wytrawne, półwytrawne i półsłodkie) przyznano aż 53 brązowe i 11 srebrnych medali. Brak złota nie oznacza bynajmniej porażki. Po prostu polscy producenci mają tu jeszcze ogromne pole do popisu.

Wśród win spokojnych różowych (wytrawne, półwytrawne i półsłodkie) przyznano tylko jeden, brązowy medal, ale prawdziwy wysyp - 31 brązowych i dziewięciu srebrnych medali -pojawił się za to w kategorii win spokojnych czerwonych (wytrawne, półwytrawne i półsłodkie). Tu przyznano złote medale i tytuły championów.

Winnica Piwnice Antoniego otrzymała je za wino Nestor. To czerwony, wytrawny kupaż stworzony z odmian cabernet cortis, regent, monarch, leon millot. Dla tej winnicy to drugi championat WINOPL w ciągu dwóch lat.

Złoty medal i tytuł championa w konkursie WINOPL 2024 powędrował do winnicy Hiki za absolutnie wyjątkowy Pinot Noir z rocznika 2020.

Wina musujące stały się prawdziwą specjalnością polskich winiarzy. W tej kategorii oceniano wina wytrawne, półwytrawne i półsłodkie. W zasadzie każde nadesłane wino albo zdobyło medal, albo było od niego bardzo blisko. Jury przyznało więc 23 medale brązowe i siedem srebrnych. Nadano też ex aequo trzy championaty. Najwyżej oceniane wina zdobyły bowiem identyczną liczbę punktów. 

Uznanie jury zdobył Jean Thiery Smolis Brut z rocznika 2021, czyli mieszanka seyval blanc i chardonnay z winnicy Smolis. Tę samą nagrodę otrzymał Pinot Noir Brut 2021 z winnicy Aris oraz Equus Sekt Rose Brut z winnicy Equus ? wino stworzone z odmian pinot noir, zweigelt, karmazyne.

Ciekawie rozłożyły się wyniki w kategorii wina spokojne białe słodkie (cukier powyżej 45g/l ). Przyznano jeden brązowy, dwa srebrne medale oraz złoto i championat, który trafił on do winnicy Celtica za wino Luna, wzorowane na portugalskiej maderze.

Ostatnią z ocenianych kategorii były wina specjalne: pomarańczowe, wzmacniane i inne. Tu jurorzy przyznali 13 brązowych i trzy srebrne medale.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie www.targiwino.pl