Litwa - kraina piwa

Litwa - kraina piwa

W dniach 20-21 września w Wilnie odbędzie się litewski festiwal piw rzemieślniczych - Putoja. Obecność zapowiedzieli przedstawiciele 40 browarów z całego świata, m.in. z Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, a takżde wielu krajów europejskich.

 Piwa rzemieślnicze mają na Litwie długą tradycję. Ich producenci co roku zjeżdzają do Wilna, by zaprezentować swoje wyroby podczas międzynarodowych pokazów kraftowych trunków.

- Piwo odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu litweskiej tożsamości - zauważa Gintaras Bingelis, ekspert browarnictwa - Litwini, będący ostatnimi poganami w Europie, zaczęli warzyć piwo w XI wieku, a ich patronem był Ragutis, który sprzyjał piwowarom oraz producentom miodu pitnego -dodaje.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, duże znaczenie ma w tym przypadku historia. Dawniej piwo spożywano głównie podczas świąt i wyjątkowych okazji. Według Bingelisa wynikało to z produkcji wymagającej dużej ilości zbóż, co czyniło trunek towarem luksusowym. W drugiej połowie XVI wieku, reformy rolne na Litwie doprowadziły do powstania gospodarstw chłopskich, a każdy Litwin uzyskał prawo warzenia piwa na własny użytek. To z kolei ułatwiło migrację kultury piwowarskiej na wieś i doprowadziło do rozwoju wiejskiej tradycji piwowarskiej, która trwa do dziś.

W XIX wieku, gdy nastąpił postęp techniczny, rozwój rolnictwa, wzrost dochodów oraz populacji w miastach, zaczęły powstawać browary przemysłowe. W 1887 roku, trzy największe w Wilnie, warzyły około 5,4 mln litrów piwa rocznie. Populacja Wilna liczyła wówczas około 100 000 mieszkańców.

Nowoczesna piwna scena rzemieślnicza narodziła się zdaniem organizatorów nieco ponad dekadę temu. Jak zauważa Bingelis, Litwini warzą piwo w oparciu o te same techniki, co Niemcy, Polacy czy Anglicy. Tym, co wyróżnia litewskie piwo jest użycie rodzimych drożdży oraz dodatek ziół i miodu. Zrekonstruowano także dawną metodę produkcji piwa z wykorzystaniem chleba jęczmiennego i słodu żytniego wypiekanych w piecach chlebowych.

Zdaniem eksperta smak piwa kraftowego odzwierciedla nie tylko tradycje, ale też innowacje kraju. Metody poszczególnych browarów rzemieślniczych różnią się od siebie, co oznacza, że piwa wyprodukowane z tych samych składników mogą różnić się smakiem.