Neapol - miasto z najlepszą kuchnią na świecie

Neapol - miasto z najlepszą kuchnią na świecie

W rankingu miast przygotowanym przez serwis Time Out najsmaczniejszą metropolią okazał się Neapol. Dzięki wyjątkowym kompozycjom smakowym włoska kultura kulinarna jest znana i uwielbiana na całym świecie. Docenia się ją nie tylko za konkretne potrawy i doskonałej jakości składniki, ale też za całą otoczkę - jej barwność, nonszalancję i lekkość. 

Magazyn "Time Out" opublikował właśnie zestawienie miejsc z najlepszą kuchnią. Przygotowując ranking, wśród tysięcy mieszkańców miast na całym świecie przeprowadzono sondaż, w którym respondentów zapytano o ofertę kulinarną w ich mieście. Ankietowani uwzględnić mieli nie tylko walory smakowe serwowanych dań, ale także jakość jedzenia oraz przystępność cenową. Redaktorzy magazynu na podstawie odpowiedzi badanych stworzyli następnie zestawienie miast, które uzyskały najwięcej punktów w każdym z krajów. 

Jak przyznała w rozmowie z CNN właścicielka lokalu, Andrea Viviani, "przyjemnością jest zostać wyróżnionym przez Time Out".  "To miłe. Ale traktowanie Neapolu wyłącznie jako miejsca, do którego przyjeżdża się zjeść, to strata czasu" - stwierdziła. "Jedzenie jest z pewnością ważną częścią naszej kultury, ale Neapol to dużo więcej niż jedzenie" - podkreśliła. "Mam nadzieję, że turyści przybywający do Neapolu będą cieszyć się czymś więcej niż tylko jedzeniem, ale ekscytujące jest to, że tak wiele osób przyjeżdża do naszego miasta z wielką chęcią poznania naszej tradycji i skosztowania naszej fantastycznej pizzy" - dodała. 

Na miejscu drugim rankingu "Time Out" znalazło się południowoafrykańskie miasto Johannesburg. Jak donosi serwis sukces.rp.pl, miejscem wartym odwiedzenia jest tu mieszcząca się w centrum dzielnica Braamfontein. "Warto udać się w niej do winiarni Mamakashaka and Friends przy De Beer Street, a także do restauracji Artivist, w której mieści się również galeria sztuki. Obowiązkowym do spróbowania daniem jest kanapka z chipsami ziemniaczanymi, kiełbasą, jajkiem lub serem" - napisano w serwisie "Time Out". "Warto jednak także skosztować jedzenia ulicznego" - dodano. 

Podium rankingu "Time Out" zamyka Lima w Peru. Autorzy zestawienia polecają spróbować w niej charakterystycznych dla regionu dań - ceviche oraz arroz con pollo - kurczaka z ryżem. "Restauracja Central, uznana w 2023 roku za numer jeden w rankingu 50 najlepszych restauracji świata, oczywiście także jest obowiązkową pozycją" - podkreślono w rankingu. 

Jak zauważa stacja CNN, która omówiła ranking, cechą wspólną wszystkich miast, które znalazły się na liście "Time Out" jest to, że "przechodzą one kulinarny renesans" lub "szczególnie dziś tętnią życiem". "Przy tworzeniu tego rankingu przystępność odegrała taką samą rolę jak jakość, a nasi redaktorzy szukali miast, w których podróżni na każdą kieszeń będą mogli cieszyć się dobrej jakości posiłkami" - zaznacza Grace Beard z "Time Out". 

Wybór Neapolu jako najsmaczniejszego miasta na świecie dla niektórych może być dość zaskakujący - od lat ulubionymi miastami europejskich foodies są bowiem Barcelona, San Sebastian, Lizbona czy Kopenhaga. Królują one w wielu kulinarnych rankingach. I choć słynnych "stolic gastronomii" nie brakuje na całym świecie, to właśnie Neapol okazał się - zdaniem autorów zestawienia "Time Out" - najlepszym wyborem dla miłośników dobrego jedzenia. 

Najsmaczniejsze miasta świata. Ranking "Time Out"

1. Neapol, Włochy
2. Johannesburg, Republika Południowej Afryki
3. Lima, Peru
4. Miasto Ho Chi Minh, Wietnam
5. Pekin, Chiny
6. Bangkok, Tajlandia
7. Kuala Lumpur, Malezja
8. Bombaj, Indie
9. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
10. Portland, USA
11. Liverpool, Wielka Brytania
12. Medellín, Kolumbia
13. Sewilla, Hiszpania
14. Porto, Portugalia
15. Marrakesz, Maroko
16. Lyon, Francja
17. Sydney, Australia
18. Montreal, Kanada
19. Osaka, Japonia
20. Kopenhaga, Dania

Źródło: rp.pl