Po wielu staraniach Polski browar rusza z eksportem do USA

Po wielu staraniach Polski browar rusza z eksportem do USA

Tego lata po raz pierwszy rzemieślniczy Browar Pinta wysłał kontener swoich piw do Stanów Zjednoczonych. W polonijnych sklepach takich stanów jak Nowy Jork, Illinois, New Jersey, Connecticut i Floryda można już trafić na kraftowe piwa z Polski.

Formalne przygotowania do eksportu piw z browaru w Wieprzu do USA rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku. Wtedy doszło do pierwszego kontaktu Pinty z firmą Amtec International of NY Corp., która jest głównym dystrybutorem polskich piw w USA.

Niestety, tuż po zgłoszeniu piw do Biura Podatków i Handlu Alkoholem i Tytoniem i uzyskaniu dla każdego z nich Certyfikatu Zatwierdzenia Etykiety oraz powiadomieniu Federalnej Agencji Żywności i Leków, kraj zaatakowała pandemia, więc importer zawiesił realizację umowy. Później przyszedł kilkukrotny wzrost cen frachtu oceanicznego. Dopiero pod koniec 2022 roku firma Amtec zdecydowała się wrócić do umowy. Wtedy nastąpiły kolejne komplikacje. Okazało się, że ponownego zatwierdzenia wymagają nowe, po rebrandingu z 2021 roku, etykiety.

Piwa importowane przez Amtec będzie dostępne w 27 amerykańskich stanach. Misją firmy działającej od 1995 roku jest przybliżenie Amerykanom najlepszych polskich marek piwa. Oprócz piw z Polski firma dystrybuuje w USA również piwa browarów z Ukrainy, Belgii i Mauritiusu.