Pokazy master class podczas IV Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

Pokazy master class podczas IV Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

To ostatnia prosta przed finałem czwartych Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego. Już 11 kwietnia sześć dwuosobowych zespołów szefów kuchni zmierzy się o tytuł mistrza i wicemistrzów w przyrządzaniu dziczyzny. Przygotowane przez finalistów dania główne, jedno z udźca dzikiego daniela, a drugie z combra królika, oceni dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem Ernesta Jagodzińskiego.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć część targowa, na której swoją ofertę zaprezentują partnerzy oraz sponsorzy konkursu. Znajdzie się wśród nich Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, które sprawuje patronat nad konkursem. Przedstawiciele RCKiK będą propagowali szlachetną ideę dzielenia się życiodajnym płynem, którego nie da się  wyprodukować. Wpisuje się to w ważny cel dydaktyczny, który przyświeca tegorocznej edycji mistrzostw. Ich gospodarzem będzie Zespół Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu, którego uczniowie nie tylko będą mogli przyglądać się zmaganiom profesjonalistów, ale zostaną zaangażowani w przebieg konkursu.

- Mistrzostwa to wydarzenie jakich mało w szkolnej rzeczywistości. Nasza młodzież bardzo chętnie bierze jednak udział w tego typu przedsięwzięciach. Dają one możliwość obcowania z profesjonalistami z branży, a także uczenia się od nich poprzez współpracę, obserwację i naśladowanie - komentuje Roman Bartkowiak, dyrektor ZSG im. Karola Libelta w Poznaniu. - W realizację tego wydarzenia włączona jest cała społeczność szkolna. Do przygotowań oraz obsługi zaangażowanych zostanie bezpośrednio sześćdziesięcioro uczniów z klas od drugiej do czwartej technikum gastronomicznego i branżowej szkoły I stopnia. Wsparcia udzieli im trzynaścioro nauczycieli oraz pracownicy obsługi. To będzie dla nas wielkie wydarzenie edukacyjno-poznawcze - dodaje.

Równolegle ze zmaganiami finalistów konkursu odbędą także pokazy master class, w ramach których dwóch szefów kuchni będzie niezależnie, ale korzystając z jednego stanowiska gastronomicznego, przyrządzać autorskie potrawy z dziczyzny lub królika. Zgodnie z formułą tej atrakcji kucharze będą musieli wybrać produkty spośród tych, które dostarczą partnerzy i sponsorzy konkursu, a następnie w ciągu trzydziestu minut ugotować z nich dwa popisowe dania. Do wyboru będą m.in. elementy dziczyzny i królika HoReCa Las-Kalisz, które wcale nie wymagają długotrwałej obróbki i mogą być szybkie w przygotowaniu: oczyszczony comber dzikiego daniela, comber i french racks z jelenia oraz comber królika.

- Ma to być sprawdzian inwencji i umiejętności współdziałania, a także prezentacja technik pracy na niewielkim obszarze i odmienności podejścia do produktu. Szefowie kuchni mierzą się z tym wszystkim na co dzień w swojej pracy, ale tutaj, pod presją czasu i na oczach gości, w tym społeczności szkolnej, będą się mogli znów poczuć jak na egzaminie - wyjaśnia Gabriel Mularczyk, dyrektor handlowy firmy Las-Kalisz. - Każdy z kucharzy, nawet jeśli skorzysta z tych samych produktów, to inaczej zaprezentuje potrawy na talerzu, wykreuje inną kompozycję oraz smak - stwierdza.

W zabawie pod nazwą "Szef kontra Szef" wezmą udział znani kucharze, którzy w swoich restauracjach serwują m.in. dziczyznę, a więc znają walory i specyfikę tego mięsa. Będą to: szef kuchni Q Hotel Plus w Bielanach Wrocławskich Michał Chrapowicz, doświadczony szef-patron kilku restauracji i trener zwycięzców poprzedniej edycji konkursu Waldemar Kaniewski, szef kuchni hotelu Ilonn oraz restauracji The Time w Poznaniu, zarazem współprowadzący wydarzenie Dawid Łagowski, organizator i doświadczony juror wielu konkursów kulinarnych, nauczyciel w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Kielcach Michał Markowicz, szef kuchni w hotelach Courtyard by Marriott oraz Moxy w Szczecinie Mariusz Siwak, szef kuchni restauracji Retro w Obornikach Śląskich Przemysław Szwak oraz Krzysztof Tylkowski z zespołu Chef's Table by Ernest Jagodziński w Poznaniu.

Zmagania nie będą miały formuły rywalizacji o nagrody. Kucharze będą mogli konkurować lub sobie pomagać. Oceny i wyboru najsmaczniejszego i najlepiej zaserwowanego dania spośród przyrządzanych przez każdy duet dokonają prowadzący przy udziale publiczności, a nagrodą będą gromkie oklaski.

Wstęp na mistrzostwa, które odbędą się 11 kwietnia w Zespole Szkół Gastronomicznych im. K. Libelta w Poznaniu (start o godz. 8.30) jest wolny po wcześniejszej rejestracji na stronie www.mistrzostwadziczyzna.pl/rejestracja. Część konkursowa zakończy się ok. 16.00. Wieczorna gala finałowa z ogłoszeniem wyników będzie transmitowana na żywo m.in. na profilu @mistrzostwadziczyzna na Facebooku.

Fot: Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie