Poradnik dla boomerów, czyli różnice międzypokoleniowe w gastronomii

Poradnik dla boomerów, czyli różnice międzypokoleniowe w gastronomii

Sztos, dzban, to niektóre powiedzonka młodzieży, które przeszły do słownictwa potocznego. Jednak jak nie być boomerem i nie usłyszeć za plecami pogardliwego stwierdzenia: "Ok, boomer!" od młodszego pokolenia? To zupełnie inna sprawa. Jeśli nie spotkaliście się z tym określeniem, śpieszę z wyjaśnieniem. "Boomer" to potoczne określenie nadane przez ludzi młodych zrzędliwym, starszym osobom. Artykuł kieruję zatem do wszystkich boomerów. Może, choć w małym stopniu, pozwoli on spojrzeć Wam na pewne sprawy oczami młodych, a tym samym polepszyć wzajemne zrozumienie i komunikację.

Zmiana pokolenia a perspektywa

Każdy z nas spotkał się w swoim codziennym życiu, a także w pracy z różnicami między pokoleniami i to nie powinno nikogo dziwić. Tak jak my byliśmy i jesteśmy inni niż nasi rodzice czy dziadkowie, tak samo młodsze pokolenie różni się od nas. Zauważmy, że zmieniła się nasza perspektywa. Nie jesteśmy już najmłodszym pokoleniem, które uważa swoich rodziców i dziadków za przestarzałych, niemodnych, nienowoczesnych, wręcz z innego świata, a przy tym nierozumiejących nas i wywyższających się ze swoimi mądrościami życiowymi. Reakcją na takie zachowanie był bunt, sprzeciw i negacja. Starsi mogli prawić nam kazania, a my i tak robiliśmy swoje. Spójrzmy więc na to z tej perspektywy. Teraz to my jesteśmy pokoleniem, które przesunęło się o oczko wyżej na drabinie międzypokoleniowej i zachowujemy się zupełnie jak kiedyś "oni". A mówiliśmy, że przecież nigdy tak nie będzie, bo nasze pokolenie jest inne, światłe i nowoczesne. Warto uświadomić sobie, że różnice międzypokoleniowe zawsze będą występować, a my powinniśmy patrzeć, uczyć się i nie oceniać, chociaż to trudne. Z takim podejściem o wiele łatwiej będzie nam scharakteryzować młodsze pokolenie w sposób racjonalny, bez negatywnego nacechowania emocjonalnego.

Pokolenie Z - stereotyp i nie tylko

W świat wkroczyło właśnie pokolenie Z i, jak już stwierdziliśmy wcześniej, musi być inne niż pokolenia wcześniejsze, Y czy X. Przedstawicieli pokolenia Z uważa się za generację, która sporą część życia spędza w świecie wykreowanym przez Internet i social media. W obiegowej opinii mają zatem wysokie wymagania, a więc na pewno są roszczeniowi. Nie przywiązują się do jednej lokalizacji, w tym do jednego miejsca pracy. Potrafią często je zmieniać. Czy to oznacza, że są nielojalni? Z jednej strony są bezpośredni, mówią otwarcie, co im nie pasuje i czego oczekują. Ponadto stawiają wyraźne granice, co jest dla nich do zaakceptowania, a co nie, i określają przy tym, jak chcieliby, aby wyglądała otaczająca ich rzeczywistość. Jednak z drugiej strony, mają zbyt wysokie wymagania, szczególnie w kontekście wynagrodzenia w stosunku do posiadanych kompetencji. Często ich umiejętności społeczne są na nikłym poziomie, co powoduje problemy w działaniach grupowych. Gdyby jednak spojrzeć z innej perspektywy, mogłoby się okazać, że są tolerancyjni i szczerzy. Nie boją się zmian. Mają świadomość, że dzisiejszy świat to ciągły chaos i zmienność, a więc są lepiej przystosowani do aktualnej rzeczywistości. Pokolenie Z lubi nawiązywać nowe znajomości i nie boi się podróżować. To poszerza ich horyzonty i rozwija na różnych płaszczyznach. Młodzi ludzie są wymagający, bo nie godzą się na bylejakość. Cenią siebie i swój czas. Prawdopodobnie mają też duże plany na przyszłość.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<