Ranking 50 najlepszych restauracji na świecie

Ranking 50 najlepszych restauracji na świecie

Ranking "The World?s 50 Best Restaurants" przedstawia 50 najlepszych restauracji na świecie. Tegoroczna ceremonia odbyła się 5 czerwca 2024 roku w Las Vegas. Które restauracje otrzymały wyróżnienie?

Panel 1080 ekspertów kulinarnych głosuje na restauracje, które wyznaczają trendy w danym regionie, w unikatowy sposób łączą smaki i zaskakują klientów. Lokale mogą zdobyć nagrodę główną tylko raz, po czym zostają zgłoszone do osobnego programu "Najlepsi z najlepszych".

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji została Hiszpania, nazwana najlepszym centrum gastronomiczny świata. W słynnym zestawieniu znalazło się aż sześć lokali z tego państwa, a trzy z nich uplasowały się w pierwszej piątce. Zajęły czwartą, drugą i pierwszą pozycję. 

Trzecie miejsce przypadło restauracji z francuskiej stolicy. Paryską Table by Bruno Verjus doceniono za oryginalne połączenia smakowe, ale również bardzo przyjazną atmosferę w lokalu. Ze względu na otwartą kuchnię goście mogą podglądać, jak pracują kucharze.

Na drugim miejscu znalazł się Asador Etxebarri z Atxondo, niedaleko hiszpańskiego miasta portowego Bilbao. Restaurację, słynącą z grillowanych potraw, prowadzi szef kuchni Victor Arguinzoniz. Lokal stawia na minimalizm produktów, które zawsze muszą się cechować najwyższą jakością. 

Główną nagrodę odebrał barceloński Disfrutar, który w zeszłym roku zajął drugie miejsce. Restaurację prowadzą trzej szefowie kuchni - Oriola Castro, Eduarda Xatrucha i Mateu Casanasa. Proponują kreatywne i nowoczesne dania, przygotowane z największą precyzją - np. mrożoną kanapkę z gazpacho czy pączek wypełniony po brzegi kawiorem.

Lista top 10 restauracji na świecie w 2024 roku ukształtowała się następująco:

1. Disfrutar (Barcelona, Hiszpania) 

2. Asador Etxebarri (Atxondo, Hiszpania) 

3. Table by Bruno Verjusa (Paryż, Francja) 

4. Diverxo (Madryt, Hiszpania) 

5. Maido (Lima, Peru) 

6. Atomix (Nowy Jork; najlepsza restauracja w Ameryce Północnej)

7. Quintonil (Meksyk, Meksyk) 

8. Alchemik (Kopenhaga, Dania) 

9. Gaggan Anand (Bangkok, Tajlandia) 

10. Don Julio (Buenos Aires, Argentyna)

Pełna lista wyróżnionych lokali dostępna na stronie: www.theworlds50best.com.

Źródło: The Worlds 50 Best Restaurants