Restauracja od kuchni

Restauracja od kuchni

Jak połączyć ładny wygląd z przemyślanym projektem użytkowym kuchni? Design i funkcjonalność mogą iść w parze. Otwarcie lokalu gastronomicznego niesie za sobą szereg wyzwań. Jednym z nich jest zaplanowanie funkcjonalnych rozwiązań na zapleczu kuchennym czy wybór stylu i dekoracji sali restauracyjnej.

Kuchnia to zdecydowanie najważniejszy punkt w lokalu gastronomicznym - serce każdej restauracji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to ciemne pomieszczenie w piwnicy. Z biegiem czasu przekształciło się w funkcjonalne miejsce do pracy i nie tylko. Dziś lokale muszą być dostosowane do aktualnie obowiązujących wymogów oraz wytycznych branżowych. Bez tego ani rusz! Kuchnia to miejsce, w którym zachodzą wszelkie procesy technologiczne, takie jak przechowywanie towaru, przygotowywanie dań czy ich wydawanie. Dlatego tak duże znaczenie ma dostosowanie jej ostatecznego wyglądu do potrzeb pracowników i odgórnych wymogów.

Przede wszystkim najważniejszy jest dobór odpowiedniego i efektywnego sprzętu gastronomicznego. Każdy koncept gastronomiczny ma swoją specyfikę. Urządzenia oraz meble należy dobrać, biorąc pod uwagę jego rodzaj oraz skalę. Inny projekt technologiczny powstanie dla małej kawiarni, inny dla restauracji i kompletnie odmienny dla kantyny pracowniczej. Urządzenia kuchenne muszą być idealnie dopasowane do charakteru restauracji czy profilu gastronomicznego. Projekt technologiczny ma być zatem dostosowany do serwowanego menu i rodzaju dań, ilości przewidywanych gości, aranżacji kuchni - otwarta czy zamknięta. Nie bez znaczenia jest również metraż pomieszczenia, który determinuje wybór sprzętu. Na niezbyt dużej przestrzeni jesteśmy w stanie zaprojektować, a następnie dobrać urządzenia w taki sposób, aby zachować zarówno odpowiednią ergonomię pracy, jak i umożliwić wydawanie urozmaiconych dań.

W kuchni restauracyjnej kluczowym celem jest maksymalizacja wydajności, higieny i organizacji, aby zapewnić sprawną pracę kucharzy czy serwowanie smacznych oraz bezpiecznych potraw. Co należy uwzględnić podczas projektowania kuchni w restauracji?

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<