Restaurant Week - kim są i co jedzą goście Festiwalu?

Restaurant Week - kim są i co jedzą goście Festiwalu?

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności? Co sprawia, że goście w trakcie jednej edycji rezerwują wiele doświadczeń? Restaurant Week przedstawia dane z raportów i wyniki ankiet z 10 lat prowadzenia restauracyjnego Festiwalu!

Restaurant Week to jedno z największych w Polsce i Europie wydarzeń kulinarno-towarzyskich - wyższą frekwencję zalicza jedynie niemiecki Oktoberfest i francuski Salon du Chocolat. Każda edycja wydarzenia jest średnio o 10 proc. większa od poprzedniej! Łącznie, w ciągu 10 lat działalności, Festiwale organizowane przez Restaurant Club przyciągnęły ponad 1,5 miliona Gości! Aktualna, wiosenna edycja, odbywająca się pod hasłem #FoodNewsGoodNews, również idzie na rekord. Czy uda się przebić liczbę 155 tysięcy osób z jesiennego Restaurant Week?

Kim jest restauracyjny gość?

Po każdej wizycie w restauracji goście dostają szczegółową ankietę, która podsumowuje ich doświadczenie i pozwala przekazać najważniejsze informacje organizatorom Festiwalu. Wiedza o tym, kim jest festiwalowy gość pomaga podnosić poziom i lepiej odpowiadać na potrzeby odbiorcy. Ten obraz przedstawia się następująco: kobieta, mieszkająca w większym mieście i chcąca odkryć nowe, kulinarne miejsca i smaki (73,3 proc.). Na popisowe menu najczęściej zabiera partnera lub partnerkę (aż 77,3 proc.), ale lubi też spotkania z przyjaciółmi (47,6 proc.) i rodziną (28,1 proc.). Goście Festiwalu to stali bywalcy restauracji - w ciągu miesiąca aż ponad połowa ankietowanych odwiedza je 1-2 razy, 35,6 proc. od 3 do 5 razy, a 10 proc. deklaruje kulinarne spotkania na mieście co najmniej 6 razy w miesiącu.

- Z partnerem co niedzielę wybieramy nową restaurację i jemy w niej obiad. Odkąd 6 lat temu córka pierwszy raz zaprosiła mnie na Festiwal, nie ominęłam ani jednej edycji  - mówi pani Beata ze Szczecina, stała uczestniczka Restaurant Week - W ten sposób odkrywam wiele miejsc, do których wracamy, gdy Festiwal się kończy. W tej edycji planuję dwa wyjścia - jedno już za mną, a w weekend pójdziemy całą rodziną.

Co ciekawe: ponad 23,5 proc. gości korzysta z Festiwalu również poza miejscem swojego zamieszkania. Ogólnopolski charakter Restaurant Week, obejmujący aż 13 regionów, pozwala na kulinarne wycieczki i odkrywanie lokalnych smaków. I to nie tylko w Polsce! W ubiegłym roku Festiwal zawitał również do czeskiej Pragi - była to idealna okazja na weekendowy wypad szlakiem topowych praskich restauracji.

Przede wszystkim jedzenie!

Festiwal Restaurant Week od lat zrzesza foodies i potwierdzają to wyniki z ankiet. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór danej restauracji jest festiwalowe menu, na co wskazuje aż 88,7 proc. gości. By menu było atrakcyjne, powinno przyciągać uwagę wyjątkowymi składnikami (25,5 proc.) lub rzadko spotykanym daniem (8 proc.). Goście wybierają restaurację również pod kątem rodzaju kuchni (króluje włoska), renomy szefa kuchni (aż 28,9 proc.), a prawie 25 proc. ankietowanych ulega pokusie zdjęć prezentujących festiwalowe dania. Wielu gości szuka w menu swoich ulubionych potraw, serwowanych w zupełnie nowej odsłonie. Od lat największą popularnością cieszy się tatar, który w najróżniejszych postaciach został podany w tej edycji w blisko 80 restauracjach.

W ostatnich latach obserwujemy rosnący trend spożywania mocktaili bezalkoholowych. W trakcie Festiwalu dostępny do wyboru jest tradycyjny koktajl lub mocktail. Potwierdza to teorię, że bezalkoholowe alternatywy będą zdobywały coraz większe uznanie na polskim rynku.

Dołącz do rekordu na Festiwalu Restaurant Week!

Odkryj autorskie menu od najlepszych szefów kuchni w okazyjnej cenie od 69,99 zł + opłata rezerwacyjna 5,98 zł, prime time +10 zł (dodatkowe rabaty czekają na https://RestaurantWeek.pl). W ramach rezerwacji każdy gość otrzyma w prezencie do wyboru: festiwalowy koktajl lub mocktail. Wyjątkowe menu pełne kulinarnych nowości przygotują najlepsze restauracje w Polsce, m.in.  białostocki Talerz Smaku, Parostacja Resto Bar w Hotelu M23, Concordia Taste w Wrocławiu, mazurska Sielanka i Piatto Italian.

Rezerwuj sensacyjne doświadczenia smakowe już teraz na stronie Festiwalu https://restaurantweek.pl/. Należy wybrać liczbę osób, datę, godzinę oraz jedno z dwóch menu. Każda wizyta w restauracji podczas Restaurant Week trwa 90 minut.

Smakuj poranek z Breakfast Weekiem!

Wiosennej edycji Restaurant Week towarzyszy Festiwal śniadań na mieście - Breakfast Week. Goście będą mieli możliwość odkrywania śniadaniowych menu i kaw na napoju roślinnym w wyjątkowej festiwalowej cenie 35 zł + opłata rezerwacyjna 3,98zł.

Wyjątkowe, popisowe menu śniadaniowe z festiwalową kawą na napoju roślinnym przygotowują nie tylko już dobrze znane miejsca, ale także warte uwagi Restauracje do odkrycia. Wśród nich między innymi: Qrudo, Radiova, Ja_Brzoza, Ona i On oraz Bube Restauracja i Pizza.

Rezerwacje: https://RestaurantWeek.pl/ i https://BreakfastWeek.pl/

Termin Festiwalu: 13 marca 2024 - 24 kwietnia 2024