Ryż wołowy

Ryż wołowy

Koreańscy naukowcy stworzyli innowacyjny produkt, który może stać się hitem w kuchni azjatyckiej. To zrodzona w laboratorium hybryda ryżu i wołowiny. Koreańska hybryda okaże się przełomem w gastronomii?

Naukowcy z Korei Południowej stworzyli hybrydę wołowiny i ryżu. Jak powstał ryż wołowy? Ziarna ryżu zostały wykorzystane jako rusztowanie do wzrostu komórek zwierzęcych. Co ciekawe ma on o 8 proc. więcej białka i 7 proc. więcej tłuszczu niż zwykły ryż.

Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie rośnie także obciążenie środowiska. Jednym z czynników stresogennych dla ekosystemów jest produkcja żywności, zwłaszcza mięsa, która zajmuje coraz większe obszary i wymaga coraz większych środków niezbędnych do hodowli zwierząt.

Rezultat połączenia ryżu z wołowiną przypomina różową papkę, ale jak twierdzą autorzy rozwiązania, jest to pożywienie bogate w białko, które emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjna hodowla wołowiny.

Jednak pierwsze próby nie powiodły się. Uczeni zamierzali wyhodować komórki wołowe bezpośrednio w porowatych szczelinach ziarenek ryżu, ale ten sposób nie przyniósł oczekiwanych efektów. W dalszych pracach uczeni odkryli, że powlekanie ryżu żelatyną rybną i szeroko stosowanym w przemyśle spożywczym dodatkiem, transglutaminazą bakteryjną, poprawia przyleganie i wzrost komórek. Na tak przygotowanym ziarnie ryżu zespół osadził krowie komórki macierzyste tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Następnie taki zestaw spędził 9-11 dni w kąpieli z pożywki wzrostowej.

Poza smakiem, ważną rzeczą są składniki odżywcze produktu. Uczeni przeprowadzili różne analizy wartości odżywczych swojego ryżu. Wykazały one, że wołowy ryż ma o 8 proc. więcej białka i 7 proc. więcej tłuszczu niż zwykły ryż. Do tego, w porównaniu z typową lepką i miękką konsystencją, hybrydowy ryż był twardszy. Ryż o wyższej zawartości komórek mięśniowych miał związki zapachowe nawiązujące do wołowiny i migdałów, podczas gdy ryż o wyższej zawartości komórek tłuszczowych miał aromaty podobne do śmietany, masła i oleju kokosowego.

Takie 100 gramów ryżu odpowiada spożyciu 100 gramów tradycyjnego ryżu i jednego grama mięsa wołowego. Według uczonych zawartość komórek wołowych jest niska i prawdopodobnie tworzą one jedynie błonę na ryżu. Ale można to zmienić zwiększając ilość komórek macierzystych osadzanych na ziarnach ryżu.

Jednak zanim ryż wołowy trafi na półki sklepów, zespół planuje stworzyć na ziarnach ryżu lepsze warunki, aby mogły rozwijać się zarówno komórki mięśniowe, jak i tłuszczowe, co może jeszcze bardziej zwiększyć wartość odżywczą. Czy to produkt, który zrewolucjonizuje gastronomię?

Źródło: Dziennik Naukowy