Smaki Sycylii w Krakowie
Sycylijskie wina i oliwy pojawią się na krakowskich targach HoReCa w dniach od 6 do 8 listopada 2024 roku. Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI zaprosiła do udziału w targach Regionalny Instytut Oleju i Wina z Sycylii IRVO. Przedstawiciele sycylijskich producentów wina przygotowali ofertę dla restauratorów, dystrybutorów oraz importerów.
Sycylia, jako pierwsza we Włoszech, otrzymała nagrodę ?Europejski Region Gastronomiczny 2025? przyznawaną przez IGCAT (Międzynarodowy Instytut Gastronomii, Kultury, Sztuki i Turystyki).
To drugi co do wielkości włoski region zarówno pod względem powierzchni pod uprawę, jak i liczby gospodarstw uprawiających winogrona. Średnia produkcja winogron w latach 2020-2023 to wyniosła 6,9 miliona kwintali, a wina i moszczu na poziomie 3,6 miliona hektolitrów (wina białe stanowią 63-65 proc., a wina czerwone 35-37 proc.).
Sycylia może pochwalić się 24 winami o chronionej nazwie pochodzenia (DOP), w tym 1 DOCG i 23 DOC oraz 7 chronionymi oznaczeniami geograficznymi (IGP/IGT). Całkowita certyfikowana produkcja wina DOC w 2023 r. wyniosła 972 394 hektolitrów, co stanowi około 35 proc. całkowitej regionalnej produkcji wina i moszczu. Najczęściej produkowanym DOC jest DOC Sicilia z 818 359 hektolitrami certyfikowanymi w 2023 roku, co stanowi 84 proc. całkowitej produkcji z certyfikatem PDO w regionie Sycylii.
Kilka z nich będzie można spróbować w Krakowie podczas masterclass zatytułowanym Sycylia enologiczna - wina i terytoria, który odbędzie się 7 listopada w godz.11-12.30. Masterclass poprowadzi Gianni Giardina, który zaprezentuje wybrane sycylijskie wina, pokazując ich specyfikę. Ponadto odbędzie się degustacja 10 win, a goście będą mieli szansę na bezpośrednie spotkanie z włoskimi producentami.
Na krakowskich targach odbędzie się także degustacja oliwy z oliwek w wielu odmianach (np. o smaku zielonego pomidora czy gorzkich migdałów). Producenci zapraszają do skosztowania oliw bezpośrednio na podniebieniu lub na polskim chlebie.