Aktualne stawki VAT w gastronomii

Aktualne stawki VAT w gastronomii

W 2023 roku w Unii Europejskiej stawki VAT w gastronomii będą różniły się w zależności od kraju. W większości krajów UE obowiązuje stawka VAT na poziomie 23% lub zbliżonym do tego poziomu dla usług gastronomicznych, takich jak restauracje i kawiarnie.

Stawka podstawowa VAT: 23%

Stawka ta dotyczy większości usług gastronomicznych, w tym dań podawanych w restauracjach, kawiarniach i barach, które są konsumowane na miejscu. Zalicza się do niej napoje, w tym również ich podawanie oraz przygotowywanie. Obejmuje ona w związku z tym: kawę, herbatę, alkohole, napoje gazowane oraz wodę mineralną. Co więcej, stawka ta obejmuje również sprzedaż usług i produktów, do przygotowywania których korzysta się z homarów, małż, krewetek, ślimaków, kawioru, ośmiornic, a także przetworów, które przyrządza się na ich bazie.

Stawka preferencyjna VAT: 8%

Stawka ta obowiązuje dla niektórych rodzajów usług gastronomicznych, takich jak dostawa żywności na wynos lub dostawa na telefon, jeśli warunki umowy nie spełniają wymagań obniżenia VAT.  Jak się okazuje, świadczenie takich usług obejmuje tylko dostawę, nie obejmuje natomiast przetwarzania towarów. 

Stawka preferencyjna VAT: 5%

Stawka ta dotyczy dostaw żywności, w tym produktów spożywczych, napojów bezalkoholowych i wybranych usług świadczonych przez restauracje, kawiarnie, bary i podobne miejsca. Aby korzystać z tej stawki, muszą być spełnione określone warunki, takie jak rodzaj i ilość oferowanych produktów. Stawka ta nie obejmuje żadnych innych usług ze strony lokalu gastronomicznego. Nie można jej zastosować również w przypadku sprzedaży produktów z alkoholem powyżej 1,2%.

Najlepiej skonsultować się z lokalnym organem podatkowym lub ekspertem podatkowym, aby uzyskać dokładne informacje na temat stawek VAT obowiązujących w danym kraju i regionie w 2023 roku, ponieważ przepisy podatkowe mogą ulegać zmianom.