XXV Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

XXV Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

8 marca 2024 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie odbyła się XXV edycja Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych. Jej hasło brzmiało: "Powróćmy jak za dawnych lat".

Celem konkursu jest m.in. rozwijanie zawodowych zainteresowań uczniów, rozbudzanie pomysłowości i inicjatywy, wyrabianie poczucia estetyki i piękna oraz dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych.

Jak podkreślają organizatorzy, przez ostatnie ćwierć wieku wzięło w nim udział ponad tysiąc uczniów. W tym roku w zmaganiach konkursowych w czterech kategoriach: kucharz, cukiernik, barman oraz kelner uczestniczyła młodzież z 33 szkół z Polski, ze Słowacji, Czech i Gruzji.

40 jurorów oceniało pracę kucharzy, cukierników, barmanów i kelnerów. Wśród czołowych szefów kuchni w Polsce gościem specjalnym, a zarazem jurorem, był Robert Sowa - mistrz kulinarny i Absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.

Zwycięzcami zostali: w kategorii kucharz - Wiktor Wołczyk, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego z Kielc, cukiernik - Milena Liszka, Technikum nr 1 w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu, kelner -  Patrycja Franaszek, Mateusz Durbas, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie oraz ex aequo Emilia Wójcik, Aleksandra Konieczna, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, barman - Maja Jakubowska, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bożkowie.

Gratulujemy!