Zerowy VAT na żywność

Zerowy VAT na żywność

Resort finansów zdecydował - zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony po 31 marca. Opublikowano jednoznaczny komunikat.

Resort finansów wyjaśnia, że decyzja została podjęta "w związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych".

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Ministerstwo Finansów podaje, że została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. (rdr).

Zdaniem Ministra Finansów wstępne dane GUS wskazują, że inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. (rdr) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 roku, a do tego spadło roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 4,9 proc. w styczniu (tj. najniżej od września 2021 roku).

Wobec tego czy decyzja resortu finansów zaskakuje?

- Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność. Możemy wrócić do stawki zerowej w każdej chwili - powiedział w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk. - Sytuacja, jeśli idzie o ceny żywności, jest zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów notujemy rekordowo niskie ceny niektórych produktów - tłumaczył. 

Nieco inne zdanie ma na ten temat prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

- Podwyżka VAT na żywność do poziomu 5 proc. oznacza według nas podwyższenie inflacji o 0,9 proc. - wyliczył.

Źródło: RMF FM