Zielona alternatywa dla tworzyw sztucznych

Zielona alternatywa dla tworzyw sztucznych

Czy plastik może być ekologiczny? "Zielony" plastik produkowany z roślin to już nie ekologiczna ciekawostka, ale intensywnie rozwijająca się branża światowej gospodarki. Sztuczne tworzywa zastępuje trzcina cukrowa, ziemniaki, a nawet algi morskie. Produkty są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

W 2022 roku do produkcji opakowań zużyto aż 48 %  biologicznych tworzyw, które są ekologiczną alternatywą dla zwykłego plastiku. Te liczby będą z roku na rok rosnąć. Według prognoz organizacji  European Bioplastic już w 2027 roku światowa produkcja bioplastiku wyniesie około 6,3 mln ton.

Do końca roku Unia Europejska wyda rozporządzenie dotyczące produkcji i recyklingu bioplastiku. Dokument uwzględni projekty realizowane w ramach Zielonego Ładu oraz kwestię ulg podatkowych, które mogą przyczynić się do produkcji zielonych tworzyw na szerszą skalę.

World Wilde Fund for Nature już w 2013 roku powołała do życia stowarzyszenie zajmujące się promocją surowców służących do produkcji bioopakowań. Jednym z elementów strategii organizacji jest zachęcenie wielkich korporacji, takich jak McDonald's, Coca ? Cola, Lego czy Nestle, do wykorzystywania bioplastiku na coraz większą skalę. Celem WWF jest także zwiększenie ilości materiałów pochodzenia roślinnego w segmencie opakowań powstałych dzięki recyklingowi. Ważne jednak, by surowce, z których produkowany jest bioplastik pochodziły ze sprawdzonych źródeł.

Jaka jest droga produkcji bioplasiku? Po wykorzystaniu może być poddany recyklingowi lub przeznaczony na kompost. Ważne, by były ponownie użyte i stały się elementem zamkniętego obiegu. Zgodnie z ekologiczną maksymą "zero waste" nie powinny trafić do środowiska naturalnego lub być wyłączonymi z eksploatacji.

Natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa zarekomendowała wymianę zwykłych polimerów na biodegradowalne tworzywa pochodzenia naturalnego w sektorach rolniczych odpowiedzialnych za produkcję m.in. folii do ściółkowania, sprzętu wędkarskiego, osłon do drzew czy sznurków podtrzymujących rośliny.

Jak podaje Paula Chin, starszy doradca ds. polityki konsumpcyjnej z brytyjskiej sekcji WWF:

- "Priorytetem dla świata biznesu i elit rządzących powinna być całkowita wymiana zwykłego plastiku na zielone tworzywa biodegradowalne. Coraz więcej środowisk politycznych zaczyna zdawać sobie sprawę, że produkcja biomateriałów, wykorzystywanych ponownie w obiegu zamkniętym, będzie kluczowa dla rozwoju gospodarki już w niedalekiej przyszłości.".