Zmiany w przemyśle miodowym

Zmiany w przemyśle miodowym

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ws. znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Zmieni się oznakowanie miodu.

W uzasadnieniu projektu przypomniano, że oznakowanie miodu w zakresie kraju pochodzenia reguluje unijna dyrektywa (dyrektywa Rady 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r.). Zgodnie ze wspólnotowymi przepisami, na etykiecie wskazywany jest kraj lub kraje pochodzenia, gdzie miód został zebrany. W przypadku jednak mieszanki miodów, która pochodzi z więcej niż jednego państwa UE lub państwa trzeciego, wskazanie kraju pochodzenia nie jest obowiązkowe i wówczas może zostać to zastąpione jednym z oznaczeń: mieszanka miodów pochodzących z Unii Europejskiej, mieszanka miodów niepochodzących z UE lub mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE.

Resort rolnictwa, w którym powstał projekt, wyjaśnił, że w zmienianych przepisach zaproponowano uściślenie oznakowania miodu. Jeśli miód składa się z mieszanki miodów pochodzących z więcej niż jednego państwa, to na etykiecie trzeba będzie podać nazwy państw w kolejności malejącej, począwszy od nazwy państwa, z którego miód stanowi objętościowo największą zawartość w produkcie. "Powyższa regulacja jest istotna dla konsumenta z punktu widzenia identyfikacji miodu w zakresie państwa pochodzenia" - podkreślono.

Projektowane rozporządzenie przewiduje okres przejściowy, tak by przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do nowego prawa. Miód w opakowaniach oznakowany i wprowadzony do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami przed wejściem w życie nowego rozporządzenia będzie mógł pozostawać w obrocie do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia nowych przepisów.

Źródło: bankier.pl