Znamy 1000 najlepszych restauracji!

Znamy 1000 najlepszych restauracji!

La Liste to spis 1000 najlepszych restauracji na świecie, jest własnością prywatną i została uruchomiona w Paryżu w grudniu 2015 r. Francuski ranking i przewodnik po restauracjach zawiera obecnie listę 20 000 restauracji w 195 krajach, gromadząc ponad 700 przewodników i publikacji, jest często cytowane w odpowiedzi na opublikowany w Wielkiej Brytanii przewodnik gastronomiczny World's 50 Best Restaurants. 

Przewodnik po La Liste i wyniki są dostępne na stronie https://www.laliste.com/en/laliste/world oraz w aplikacji La Liste.

Założyciel La Liste, ambasador Philippe Faure, był wcześniej dyrektorem generalnym Gault & Millau i byłym szefem Francuskiej Izby Turystycznej, a w latach 2007-2011 był ambasadorem Francji w Japonii, Meksyku i Maroku. Do sponsorów korporacyjnych La Liste należą Moët Hennessy , American Express, ABInbev, Marché International de Rungis i Accor Hotels.

La Liste jest budowana przy użyciu algorytmu przetwarzania danych. Na liście znajduje się ponad 700 międzynarodowych przewodników kulinarnych, serwisów społecznościowych (takich jak Yelp i TripAdvisor ) lub recenzji prasowych (New York Times, Washington Post). Wśród tych źródeł La Liste uwzględnia także Zagat, Michelin, James Beard Award, Gault & Millau, OpenTable.

Wśród wyróżnionych resturacji znalazyły się także polskie lokale gastronomiczne! Najlepsze okazały się: Drukarnia Smaku Cristina w Zakopanem, restauracja Epoka w Warszawie, restauracja Nolita w Warszawie, Trzy Rybki w Krakowie oraz Water & Wine w Drzewcach.

To lista 15 najwyżej notowanych restauracji na świecie:

 

 1. Le Bernardin, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
 2. L'Enclume - Simon Rogan, Grange-over-Sands, Wielka Brytania
 3. Guy Savoy, Paryż, Francja
 4. La Vague d'Or - Le Cheval Blanc, Saint-Tropez, Francja
 5. Schwarzwaldstube, Baiersbronn, Niemcy
 6. Lung King Heen, Hong Kong, Chiny
 7. Sushi Saito, Minato-ku, Japonia
 8. Atrio, Cáceres, Hiszpania
 9. Cheval Blanc by Peter Knogl - Grand Hôtel Les Trois Rois, Basel, Szwajcaria
 10. Da Vittorio, Brusaporto, Włochy
 11. Frantzén, Stockholm, Szwecja
 12. L'Ambroisie, Paryż, Francja
 13. L'Assiette Champenoise, Tinqueux, Francja
 14. L'Auberge du Vieux Puits, Fontjoncouse, Francja
 15. Le Calandre, Sarmeola di Rubano, Włochy

Pełna lista najlepszych restauracji i hoteli na stronie: https://www.laliste.com/en/laliste/world